top of page

Екипировка необходима за туровете

ПРИМЕРЕН СПИСЪК С ПОЯСНЕНИЯ И ПРЕПОРЪКИ ЗА ЕКИПИРОВКАТА, НУЖНА ЗА ЕКСКУРЗИИТЕ НИ

 

 

 

ОБУВКИ

Няма определена марка, която да се каже, че е гарантирано по-добра спрямо другите. Основният критерий за една обувка е да пасва добре на крака Ви. Има различни типове крака (като структура),  затова е добре да обиколите няколко магазина и да пробвате различни марки и модели. Да откриете така да се каже "вашата обувка".

ОСВЕТЛЕНИЕ

Много планинари поставят под съмнение нуждата от осветление, като част от екипировката. Силно препоръчваме винаги при преход да имате осветление! Без светлина човек е напълно безпомощен, а при извънредни обстоятелства денят може да свърши без да сте слезли до "цивилизацията"! Не оставяйте това на късмета!

Препоръчваме да си закупите челник (осветление за глава), който за разлика от обикновените фенерчета дава възможност за осветяване, докато ръцете Ви остават свободни (за щеки, подпиране на някой по-труден пасаж и др.). Следвайки движението на главата, челникът следва Вашия поглед и така намалява значително времето за което придобивате информация за терена. Цената на един челник с прилично до много добро качество варира от около 20-30 до 120-130 лв. Има и по-евтини челници (обикновено по будките на автобусни спирки и др. под.), които са на по-ниски цени. Повечето от тях вършат работа като осветление, но слабата им страни обикновено са механиката на ключа за включване и изключване и качеството на контактните пластини на мястото, където се поставя батерията. Препоръчваме ако имате възможност да закупите по-качествен челник.

 

ЕКИПИРОВКА ЗА ДЪЖД

Като начало стига и един дъждобран от тип "пелерина". В различните ситуации обаче, често се налага да имате различен тип екипировка за дъжд. Например дъждобранът може да се скъса при преход в гора с храсти и тръни, а модерното яке с водоустойчива мембрана може да се повреди край лагерния огън, тъй като температура над 40 градуса по Целзий поврежда мембраната. Затова препоръчваме, докато установите какво ви трябва, да не закупувате много скъпа екипировка. Един дъждобран в рамките на 15-35 лв. като за начало би свършил работа за класически пешеходни преходи.

 

ДРЕХИ

За топлата част на годината препоръчваме бързосъхнещ панталон (в различните магазини цената им е в диапазона от 30 до 100 лв.), бързосъхнеща тениска (от около 30 до 60 лв.), като препоръчване материи от типа "полартек".  Полар - горнище (от около 35 до 130 лв.), тънки ръкавици и тънка зимна шапка (например от тънък полар).

 

През по-студените периоди и разбира се зимата добавете и по-топъл панталон, поларена блуза, топли ръкавици и топла зимна шапка. При наличие на повече сняг непременно носете гети. Цената им обикновено варира между 30-60 лв. Не забравяйте дебели чорапи с един резервен чифт.

 

ШИШЕ ЗА ВОДА

Има много видове, които на практика нямат разлика в качеството. Цената им варира приблизително между 12 и 20 кв. Препоръчваме да имате по-голямо шише (0,75 - 1,0 литра), защото всички видове са много леки, а можете да напълните шишето според нуждите за прехода. Естествено може да ползвате без никакъв проблем и шише минерална вода. Разликата е в това, че специализираните шишета имат по-дебела, непрозрачна стена и запазват водата студена дори в горещо време, особено ако стоят навътре в раницата. Като за начало спокойно може да ползвате и обикновено шише.

 

РАНИЦА

Раницата е много важен елемент от екипировката. Изборът зависи най-вече от това на какви екскурзии ще ходи човек с нея. Например ако става думи за еднодневни и двудневни екскурзии, достатъчна е раница с обем 28-35 литра. Сред раниците с подобен обем се намират и такива с отделен гръб (гърба на раницата е извит навътре и до вашия гръб се допира само мрежа, която не ви запарва). Те са изключително удобство и горещо ги препоръчваме. Голямо значение имат тежестта на раницата (когато е празна) и това дали има дъждобран (повечето раници след известно ползване започват да пропускат вода). Огледайте за подходящи джобове, колан за кръста (силно препоръчителен!), дали закопчалките изглеждат здрави и се закопчават добре и др. под. Най-важно обаче си остава удобството. Обърнете внимание на корекциите, които производителя препоръчва да бъдат направени, за да може раницата да е максимално удобна.

 

ЗАЩИТА ОТ УЛТРАВИОЛЕТОВА РАДИАЦИЯ

В планините, особено в по-високите и откритите има висока ултравиолетова радиация, която в някои метеорологични сайтове се отбелязва като "УВ-индекс". Силно препоръчваме да вземете мерки в тази насока! Покрийте всички части на тялото си. Ползвайте блуза с дълъг ръкав, дълги панталони, шапка с широка периферия или такава с "перелина" (прикачащо се парче плат, покриващо врата). Във високите планини може да увредите очите си. Използвайте очила с висока степен на защита. На страничните рамки на очилата чест има означение за категорията на защита. За висока планина през лятото е препоръчителна "категория 3", а през зимата "категория 4". На очилата това е изписано като "cat.3" или съответно "cat.4". Препоръчваме също да използвате слънцезащитен крем с висок защитен фактор. Консултирайте се в съответните специализирани магазини и аптеки за подходящия крем.

 

ЩЕКИ

Щеките прехвърлят около 30% от натоварването на краката към ръцете. Така улесняват значително стръмни изкачвания и слизания, особено с тежка раница. Не на последно място те пазят коленете, което е от голямо значение, ако искаме да ходим дълги години активно по планините! Препоръчваме модели с "шок-абсорбери" - пружини, които предпазват китките от многобройните леки, но твърди удари на щеките със земята.

 

Този списък ще се актуализира и оптимизира с цел да Ви бъде максимално полезен. Независимо от това, препоръчваме да се консултирате и с професионални планински водачи и специалисти относно екипировката Ви за пешеходни преходи.

bottom of page